Nar Suyu

Nar Suyu

Nar meyvesi tüketim açısından (yemesi) zahmetli olduğundan tüketimi diğer meyvelere oranla daha yavaştır. Ancak insanlarda hep özlenen ve istenen bir meyvedir. Örneğin portakalı çok kolay kesip yersiniz ama narı tüketmek daha meşakkatli bir iştir ancak keyiflidir.

Şu anda dünya piyasasında ve bu piyasaya paralel olarak Türkiye’de de gazlı içecek tüketiminden uzaklaşma mevcut. Hale hazırdaki meyve suyu üreticileri de taze nar suyu üretememektedirler.

Taze meyve suyu hiçbir katkı olmadan cam şişede saklama koşulu çok kısa olur. Şöyle ki yaptığım araştırmalara göre meyveler bütün olarak serin, kuru bir ortamda 1 ay veya buzdolabında 2 aya kadar muhafaza edilebilir. Taneleri hava geçirmez bir torbanın içerisinde dondurularak 1 yıla kadar muhafaza edilebilir. Taze suyu buzdolabında tutularak 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir. Dolayısıyla içine ya katkı maddesi koyacaksınız bozulmasın diye ya da pastorizasyon yöntemi uygulayacaksınız.

Burada nar sezonunda taze taze nar suyunu içerken arkadaşlarıma,dostlarıma ve akrabalarıma bu tadı tattırmak istiyordum. Ancak onların eline ulaştırana kadar tazeliğini yitirecekti. Bunun üzerine yapmış olduğum araştırmalar sonucu nar suyunu önce -30 C de şoklayarak dondurmak olduğunu buldum. Ve narı önce taneleyerek yani beyaz zar kısmından tamamen ayırdıktan sonra nar tanesinin suyunun tadına baktım. Muhteşemdi. Kabuğu ile sıkıldığında ağzımızı buran o acı kekremsi tat gitmişti. Ve narları taneleyerek suyunu sıkmaya karar verdim. Yine araştırmalarım sonucu tanelerin sıkma işleminin “cold press” yöntemiyle yapıldığında içindeki vitamin oranının azalmadığını öğrendim. Bu yöntemin diğer meyve sıkma yöntemlerineden en büyük farkı çok yüksek sıcaklık oluşmadığından enzim yapısı bozulmuyor. Böylece meyve suyu içerisinde vitamin oranını birebir koruyor. Tüm araştırmalarım bittikten sonra sıra marka yaratmaya geldi. Marka konusunda çalışmış olduğum ajansla bu meyve suyunun güzel tadının tane’den geldiğini düşündüğümüz için TANE markasına karar verdik.

Aslına bakarsanız ben çok heyecanlıyım çünkü bu güzel tadı sizlere ulaştırabilme imkanı bulduğumu düşünüyorum. Nar suyumu içtikten sonra aklınıza bunun içinde kesin bir şey var diyebilirsiniz ancak yok. Çünkü tadı kabuğu ile birlikte sıkılan nar suyundan ve marketlerde satılan nar sularından farklı. Çünkü DOĞAL ve TAZE ☺ NAR SUYUNUN GERÇEK TADI…KATKISIZ…

Narlarımızı nasıl yetiştirdiğimizi ve nar suyunu nasıl yaptığımızı merak edenler olursa her zaman çiftliğimize bekleriz.